Cítite sa skleslo a bez nálady? Alebo dokonca dlhodobo v depresii? Nech už je váš problém akýkoľvek, je dobré začať s ním niečo robiť. Nižšie vám poradíme, ako si zlepšiť náladu a opäť sa tešiť zo života.
V živote každého človeka sa striedajú emócie. Keď sa nám niečo podarí alebo robíme niečo, čo nás baví, cítime sa plní energie a šťastní. Ak si pri rannom vstávaní udrieme prst na nohe o posteľ a ešte musíme stáť v dopravnej zápche, sme nahnevaní a cítime sa nespokojní. Je však normálne cítiť sa depresívne bez toho, aby tomu zodpovedala naša aktuálna životná situácia?
Niekedy áno. Napríklad, ak vonku prší. Alebo ak premýšľame o svojom životnom smerovaní a problémoch. Tieto mrákoty by však mali čoskoro pominúť.
Ale čo ak nechcú len tak zmiznúť? Existujú nejaké tipy, ako sa naladiť na príjemnejšiu nôtu?
Čo ovplyvňuje našu náladu?
Tvorba nálady je veľmi zložitý proces, ktorý ovplyvňuje náš zdravotný stav a aktuálna životná situácia. Ženy tiež vedia, že hormóny majú veľký vplyv na to, ako sa cítia. V skutočnosti to však platí pre všetkých. (Všetci poznáme stresový hormón kortizol, hormóny šťastia…)
Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.
Okrem iných faktorov má vplyv na našu náladu:
- Nedostatok spánku
- užívanie určitých druhov liekov (napríklad antidepresív)
- Strava
Zmena nálad je prirodzená. Ak však zlá nálada trvá dlho a negatívne zasahuje do kvality života, môže ísť o určitú formu depresie. Podozrivé sú aj časté zmeny nálad. V tomto prípade je dôležité vyhľadať pomoc odborníka.
5 spôsobov, ako si zlepšiť náladu
Ak nebojujete s ťažkou depresiou, ale len s bežnou skľúčenosťou alebo skľúčenosťou, existuje celý rad spôsobov, ako sa vrátiť do pozitívneho emocionálneho spektra. Je teda na vás, ktorý z týchto tipov budete považovať za najlepší pre vás.
Buďte vďační
Znie to ako lekcia zo zlej knihy o sebarozvoji. V skutočnosti vám však môže skutočne pomôcť. Všetkým nám od detstva hovoria, v čom sme zlí a prečo nám to nejde. V dospelosti teda prirodzene venujeme pozornosť týmto veciam. Keď sa však na svoj život pozrieme z inej perspektívy, zistíme, že nie sme až takí zbytoční, ako si niekedy myslíme. Preto sa zamyslite a pokúste sa nájsť nejaké pozitíva. Viete riadiť auto? Máte rodinu? Ukončili ste vysokú školu? Žili ste niekedy v zahraničí? Podarilo sa vám uvariť niečo dobré? Či už ide o malé alebo veľké úspechy, určite ich je viac ako vecí, ktoré sa vám nepodarili.
Spánok
Keď sme vyčerpaní, sme podráždení. A unavený. Preto sa pokúste pri najbližšej príležitosti zaliezť do postele. Možno s dobrou knihou, čajom alebo filmom. (Alebo s partnerom.) A keď vás to unaví, spite. Tak dlho, ako sa dá.
Choďte von
Niekedy je najlepšie obuť si pohodlnú obuv a ísť von. Ideálne na slnku, ktoré naštartuje produkciu vitamínu D vo vašom tele. Okrem toho si pekne vyčistíte hlavu pozorovaním sveta. Keď ste vystresovaní v práci alebo po hádke s kolegom, je to určite dobré pre vaše duševné zdravie.
Cvičte
Aj keď sa vám nechce, prekonajte svoju nechuť a skúste niečo urobiť. Počas cvičenia sa uvoľňujú endorfíny, ktoré zlepšujú náladu. Navyše sa po skončení cvičenia budete cítiť oveľa lepšie. Ak sa budete dlhodobo držať týchto rád, ako bonus budete mať oveľa lepšiu postavu.
Vyskúšajte bylinky pre dobrú náladu
Ak sa tešíte dobrému fyzickému zdraviu, ale máte len zlú psychiku, môžete vyskúšať aj niektoré bylinky. Pozitívne na náladu pôsobí ľubovník bodkovaný, o ktorom sa hovorí, že je prírodným antidepresívom. (Samozrejme, pozor naň, je kontraindikovaný pri niektorých liekoch.) Ďalej siahnite po ktotvičniku, ženšene, harmančeku alebo levanduli.
Poruchy nálady
Ak vám nepomohla žiadna z vyššie uvedených možností, možno trpíte poruchou nálady. Okrem klasickej depresie patrí do tejto kategórie aj bipolárna porucha (pri ktorej sa pocity skľúčenosti striedajú s eufóriou).
Ak je depresia závažná, objednajte sa k psychiatrovi. Mnohí ľudia sa ho boja, ale v skutočnosti je to odborník, ktorý má právomoc predpisovať lieky. Môžete navštíviť psychológa na terapiu. Okrem toho, že sa mu môžete zveriť so svojimi problémami, môže vám pomôcť prispôsobiť sa novej životnej situácii. Čo je dôležité pre správne zvládnutie.
Zmeny nálad v andropauze
Keďže mužská nálada závisí aj od hladiny testosterónu a vitality, andropauza je pre mužov rizikovým obdobím, počas ktorého telo reaguje na zníženú hladinu mužského pohlavného hormónu. Aby ste sa lepšie vyrovnali s bežnou zlou náladou a nedostatkom energie počas každodenných povinností, odporúčame dlhodobo užívať výživový doplnok pre mužov VITAMEN®, ktorý obsahuje látky na podporu normálnej hladiny testosterónu a vitality. (Senovka grécka, ženšen, kotvičník zemný, vitamín K2, zinok…) Ak ho doplníte radami, ktoré sme spomenuli v tomto článku, čoskoro by sa vám malo uľaviť. Koniec koncov, život môže byť zábavný a pestrý, tak si ho nenechajte pokaziť starnutím.
Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.